CHRZEST

Dokumenty:

– akt urodzenia dziecka

– dane o rodzicach i chrzestnych

– zaświadczenie z parafii zamieszkania rodziców chrzestnych o praktykowaniu wiary

– spowiedź rodziców i rodziców chrzestnych

– zezwolenie na chrzest od ks. Proboszcza, jeśli odbywa się poza parafią zamieszkania rodziców dziecka.

Rodzice chrzestni:

Kan. 874

Do przyjęcia zadania chrzestnego może być dopuszczony ten, kto:

• jest wyznaczony przez przyjmującego chrzest albo przez jego rodziców, albo przez tego, kto ich zastępuje, a gdy tych nie ma, przez proboszcza lub szafarza chrztu i posiada wymagane do tego kwalifikacje oraz intencję pełnienia tego zadania;
  • ukończył szesnaście lat, chyba że biskup diecezjalny określił inny wiek albo proboszcz lub szafarz jest zdania, że słuszna przyczyna zaleca dopuszczenie wyjątku;
  • jest katolikiem, bierzmowanym i przyjął już sakrament Najświętszej Eucharystii oraz prowadzi życie zgodne z wiarą i odpowiadające funkcji, jaką ma pełnić;
  • jest wolny od jakiejkolwiek kary kanonicznej, zgodnie z prawem wymierzonej lub deklarowanej;
  • nie jest ojcem lub matką przyjmującego chrzest.